Jak vybrat boxerské rukavice

Existuje mnoho druhů boxerských rukavic. Výběr ale není tak složitý, jak by se na první pohled mohlo zdát. V první řadě si musíme vyjasnit, na co chceme rukavice používat:

 • Klasické boxerské rukavice - pro trénink bojových sportů (box, thajský box, kickbox, krav maga,...)
 • Pytlovky - pro boxování do boxovacího pytle a jiných boxerských aparátů
 • MMA rukavice - pro trénink MMA
 • Speciální rukavice – pro trénink karate, taekwondo

Klasické boxerské rukavice

Zde je základním kritériem pro výběr rukavic jejich váha. Ta se udává v uncích (oz). Rozdělení rukavic je orientační, záleží na velikosti a hmotnosti bojovníka a doporučení trenéra.

Jednoduše řečeno, čím větší váha (nepřesně uváděno velikost) boxerské rukavice, tím větší ochrana a bezpečí při tréninku.

To, jak vám bude sedět rukavice na ruce, nesouvisí s touto velikostí. Neplatí, že rukavice 16 oz jsou pro velké chlapy a 10 oz pro malé ruce. Vnitřní prostor pro ruce se liší model od modelu, výrobce od výrobce. Některé rukavice jsou užší a těsnější, některé naopak volnější. Záleží na tom, co vám vyhovuje. Takže vyberte rukavice podle toho, na co rukavice potřebujete dle rozdělení níže. 

 

boxerske-rukavice

Rozdělení rukavice dle VÁHY (velikosti):

 • 4oz - boxerské rukavice pro děti od 4 let (nejmenší velikost)
 • 6oz - boxerské rukavice pro děti od 6 let
 • 8oz - boxerské rukavice pro děti od 10 let, juniory a drobné ženy
 • 10oz - standartní boxerské rukavice určené pro tréninky a zápasy
 • 12oz - tréninkové boxerské rukavice (i zápasové pro lehkou váhu)
 • 14oz - tréninkové boxerské rukavice pro nácvik ve dvojicích
 • 16oz - tréninkové a sparingové boxerské rukavice – těžká váha
 • 18oz - tréninkové a sparingové boxerské rukavice– supertěžká váha

 

Je vám 16 let a více a stále nevíte, kterou velikost boxerských rukavic vybrat? Zvolte velikost 10oz. Je to nejběžnější tréninková velikost boxerských rukavic ve všech bojových sportech. Touto volbou nic nezkazíte. Také nabídka boxerských rukavic v této velikosti je nejvíce rozmanitá.

Pokud máte vybranou velikost, máte vyhráno. Vyberte si z nabídky boxerských rukavic ty, které se vám líbí

 

boxerske-rukavice-button

 

Ještě nemáte vybráno? Chcete více informací? Tak jedeme dál.

Z jakého materiálu mají boxerské rukavice být?

Záleží na tom, jak často hodláte trénovat a kolik toho budou muset boxerské rukavice vydržet.

Nejkvalitnější a nejodolnější jsou boxerské rukavice z pravé kůže. Kožené boxerské rukavice snesou opravdu velkou zátěž. Jsou určené hlavně profesionálům nebo bojovníkům, kteří vyhledávají kvalitu. Za kvalitu je ovšem potřeba připlatit.  

Ty ostatní jsou vyrobené z umělých materiálů (syntetická či umělá kůže, PU). Nenechte se však zmást, i tyto rukavice jsou dobré. Pokud máte boxerský trénink 2-3x týdně, budou vám tyto rukavice dobře sloužit velmi dlouhou dobu. Ohromnou výhodou je jejich nižší cena.

 

Dámské boxerské rukavice

Boxerské rukavice pro dívky či ženy se od těch pánských nijak neliší. Nejčastější volbou jsou rukavice ve velikostech 8oz (drobné dívky), 10 oz (naprostá většina žen) a 12oz (větší dámy). Pak již záleží pouze na vašem vkusu.

Doufám, že přehledně, jsem vám, milé bojovnice, předvybral pěkné rukavice do samostatné kategorie. 

 

Zobrazit dámské boxerské rukavice v e-shopu

 

Boxerské rukavice pro děti

Dětské boxerské rukavice jsou ve velikostech 4oz (pro děti do 6 let), 6oz (pro děti od 6 do 10) let a 8oz (pro starší děti a juniory). Boxerské rukavice se od těch pro dospělé nijak neliší. Jsou pouze menší. Jsou stejně pevné a bezpečné. Palec je připevněn k rukavici a snižuje tak možnost poranění. Existují samozřejmě i rukavice pro ty úplně nejmenší, které však jsou určené pro zábavu nebo jako recese, nikoliv pro pořádný trénink.

Přejděte tedy do kategorie boxerských rukavic pro děti a vyberte požadovanou velikost.

Tip chytrého bojovníka (nikomu to však neříkejte, je to tajné:)

Dětem můžete s klidem pořídit na boxování do pytle klasické boxerské rukavice. Děti nemají tolik síly, aby rukavice poničily. Rukavice tak mohou používat jak na boxovací pytel tak na tréninky. I praxe u dospělých je stejná. Málokdo na tréninku mění klasické boxerské rukavice za pytlovky, když jde bouchat do pytlů a boxerských aparátů. Rukavice dostávají sice pořádně zabrat a zkracuje se jejich životnost, ale stejně vám pár let budou sloužit. A pak si pořídíte další. Pokud u mne, budu rád.

 

Zobrazit dětské boxerské rukavice v e-shopu

 

Pytlovky - boxerské rukavice pro trénink na boxovacím pytli

Chcete si pořídit domů boxovací pytel a chcete na něm trénovat? Chodíte do fitka, kde boxovací pytel visí a chcete si vybít přebytečnou energii a stres z práce? Chodíte na fitbox či fit Muaythai, kde boucháte do lap či úderových bloků? K tomu slouží právě pytlovky.

Oproti klasickým boxerským rukavicím mají pytlovky pár rozdílů. Jedná se o lehké boxerské rukavice, které nemají palec pevně spojen s boxerskou rukavicí. Pokud byste s těmito rukavicemi trénovali ve dvojicích, mohlo by dojít ke zranění palce. Palec je buď celý venku z rukavice nebo je částečně kryt. Pytlovky nemusí mít ani pevné stahování zápěstí. Zkrátka je jednoduše navléknete na ruku.

Při boxování v pytlovkách určitě doporučuji zpevnit zápěstí bandážemi.

A jakou velikost pytlovek vybrat? Pytlovky se označují jako jiné oblečení, tedy velikosti S, M, L, XL. Pokud si pytlovky nemůžete zkusit, zvolte velikost tak, jak jste zvyklí. Děti velikost S a velcí chlapi velikost XL. Někdy se udává i velikost junior a senior nebo S/M a L/XL. Zde je rozhodování ještě jednodušší. Prostě jste dítě (cca do 15 let) nebo dospělý.

Většina výrobců uvádí, že klasické boxerské rukavice nejsou určené pro boxování do boxovacího pytle. Je to z důvodu, že se rukavice rychleji vybouchají a pak nemají tak kvalitní výplň. Když jsou rukavice hodně vybouchané, nejsou již vhodné k tréninku ve dvojici či sparingu. Ono když trefíte parťáka vybouchanou rukavicí, je to jako byste žádnou neměli. A sami víte, jak to bolí.

 

Zobrazit pytlovky v e-shopu